Kiedy samochód nadaje się do kasacji?
Rozstanie z samochodem dla wielu osób jest ogromnym przeżyciem. Niestety, nie wszystkie usterki są odwracalne. Często też naprawa auta okazuje się kompletnie nieopłacalna dla właściciela. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest kasacja samochodu.
Kiedy konieczna jest kasacja samochodu?
Oczywiście, nie wszystkie kolizje czy poważniejsze usterki wiążą się z koniecznością kasacji auta. Często nawet starsze i mocno wyeksploatowane samochody można doprowadzić do takiego stanu technicznego, który będzie pozwalał na dalsze użytkowanie pojazdu. Niekiedy jednak naprawa auta jest niemożliwa lub nieopłacalna. Najczęstszymi przyczynami kasacji aut są:
- koszty naprawy przewyższające wartość auta;
- poważne uszkodzenie pojazdu wskutek wypadku;
- nadmierne wyeksploatowanie ważnych podzespołów.
Kasacja pojazdów często okazuje się najbezpieczniejszym i najbardziej opłacalnym wyborem dla właścicieli uszkodzonych aut. Jednak, zanim do niej dojdzie, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty i wybrać legalnie działające złomowisko, które zajmie się zezłomowaniem samochodu.
Kasacja pojazdów — o czym warto pamiętać?
Po podjęciu decyzji o zezłomowaniu samochodu warto wyciągnąć z niego te rzeczy, które można sprzedać — np. lusterko, radio czy klamki. Jednak auto oddane na złom musi być w miarę kompletne. Jego waga nie powinna być mniejsza niż 90% masy własnej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. W aucie nie może brakować podstawowych części, takich jak np.: silnik, skrzynia biegów, układ hamulcowy jezdny wraz z kołami. Również karoseria pojazdu musi być kompletna, nawet jeśli niektóre jej części zostały poważnie uszkodzone. Przed oddaniem auta do kasacji należy przygotować komplet dokumentów — umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeśli została ona wydana.