Jakie dokumenty są potrzebne do zezłomowania samochodu?
Złomowanie samochodu czasem okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli pojazd nie nadaje się już do naprawy. Jakie dokumenty należy przygotować, aby pozbyć się auta w legalny sposób? O czym trzeba pamiętać?
Dokumenty niezbędne do zezłomowania samochodu
Proces złomowania samochodu z reguły nie wymaga dopełnienia wielu formalności, jednak wcześniej należy przygotować potrzebne dokumenty. Aby kasacja auta odbyła się legalnie i bez żadnych utrudnień, w auto złomie trzeba przedstawić papiery takie jak:
- dokument tożsamości;
- dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny);
- dokument potwierdzający własność samochodu;
- upoważnienie do złomowania auta (w określonych przypadkach);
- zgodę wszystkich właścicieli na kasację (jeśli pojazd ma więcej niż jednego właściciela).
Jeśli dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję, należy udać się do wydziału komunikacji, aby uzyskać zaświadczenie lub kserokopię dokumentu potwierdzającą zgodność z oryginałem. Jeśli wydana została karta pojazdu, także warto zabrać ją ze sobą.
O czym należy pamiętać przy złomowaniu auta?
Stacja demontażu ma za zadanie unieważnić dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu. Następnie utworzone zostaje stosowne zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. Jest ono wydawane w trzech egzemplarzach – jeden przeznaczony jest dla właściciela stacji demontażu, jeden dla właściciela pojazdu i jeden dla wydziału komunikacji. To właśnie tam należy udać się po wizycie na auto złomie, aby złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Były właściciel samochodu ma na to aż 30 dni. Warto również zgłosić wyrejestrowanie auta do ubezpieczalni i ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia.